Minik 112
11 Ekim 2021

PROJENİN ADI: “MİNİK 112” Uygulama Projesi.

PROJE SAHİBİ ve HAZIRLAYAN:  T.C. Sağlık Bakanlığı

PROJENİN SÜRESİ:  “YAŞAMA YOL VER” medya kampanyası kapsamında 81 İl düzeyinde yaygınlaştırılıp standart bir uygulama haline getirilmiştir.

15 Nisan 2015 tarihinde uygulanmaya konacak olan projede 1. Faz 2015-2016 öğretim yılında ilk ve ortaokul düzeyinde gerçekleştirilecektir.

PROJENİN GEREKÇELERİ :

112 Acil yardım hattının kullanılmasında görülen aksaklıklar ve yetersizlikler

Acil yardım eğitimlerinin ve dolayısıyla bilincinin yetersiz olması.

Acil durumlarda nasıl hareket edileceğine dair bilgi eksiklikleri. Ambulansın trafikte seyrederken karşılaştığı sorunlar.

PROJENİN AMACI :

Kısa Vadede

İlköğretim çağındaki çocukların 112 Acil Yardım Hattı hakkında bilgi seviyelerini arttırmak.

Uzun Vadede

Koruyucu önlemleri kullanma becerilerinde  geliştirilmesi.

Olağan dışı durumlarda davranış becerilerinin geliştirilerek,  yaralanma sayıları ve kazalara bağlı ölümleri azaltmak.

112 Acil Çağrı hattına yapılan gereksiz aramaları azaltmak

Trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda bilgi  düzeyini arttırmak

HEDEFLER:

Okul çağı çocuklarının karşılaştıkları sağlık problemlerinde nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilinçlendirmek.

Okulların sağlık örgütlenmelerini oluşturulması, olanların geliştirilmesini sağlamak

Okul çağından başlamak üzere çocuklarda güvenli davranış kalıplarının gelişmesini ve güvenlik malzemelerinin kullanımını sağlamak.

Trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda bilgi  düzeyini arttırmak

PROJE HEDEF KİTLESİ : 

İlk ve orta öğretim öğrencileri öncelikli olmak üzere tüm öğrenciler

Çocuklar aracılığı ile ebeveynler.

BİRLİKTE ÇALIŞILACAK KURUMLAR:

Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağlı okullar.

MİNİK 112 UYGULAMASI

Çocuklarla kolay iletişim kurabilen, konuya hâkim personel tarafından gerçekleştirilecek olan Minik 112 uygulamasında ekibi üç kişiden oluşturulmaktadır.  Okullara belli bir plan dâhilinde ambulans ile giderek uygulamalarını yapacaklardır.

Okullarda Minik 112 uygulaması akış planı:

  • Önceden İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanacak çalışma takvimi kapsamında belirlenen tarih ve saatte okula gidilecektir. Ambulans okul bahçesinde okul yönetiminin belirlediği uygun yere konumlandırılacaktır.
  • İlk olarak çok amaçlı salonda toplanan öğrencilere 112 personeli tarafından projeksiyon yardımı ile sunum yapılarak 112 Acil sistemi hakkında bilgi verilecek       (bakanlık tarafından hazırlanan sunum  illere gönderilecektir. )
  • Sunum sonunda tüm çocuklara bilgilendirici broşür ve promosyon (kalem, silgi, etiket) dağıtılacak,  broşürleri evde anne, baba ve kardeşleri ile paylaşmaları istenecektir.
  • Bu sırada eş zamanlı olarak getirilen afişler diğer ekip çalışanı ve görevli okul müdür yardımcısı refakatinde Kızılay Kolu üyesi öğrencileri ile beraber okulda görünecek şekilde asılacaktır.
  • Çok amaçlı salon aktivitesinden sonra öğrenciler toplu olarak okul bahçesine alınacaktır. Okul bahçesinde park eden ambulans ekipmanları ile nasıl kullanıldığı çocuklara görevli tarafından anlatılarak tanıtılacak, çocuklar ambulans arka kapısından içeri alınıp sağ yan kapıdan çıkarılarak ambulansın içini daha yakından görmeleri sağlanacaktır.
  • Bir ilk yardım canlandırması yapılacaktır. ( yerde yatan kazazedeye nasıl ve hangi ekipman kullanılarak müdahale edildiği, sedyeye konarak ambulansa nasıl alındığı canlandırılacak)

PROJENİN BEKLENEN ÇIKTILARI

Toplumda güvenli yaşam alışkanlığı sağlamak, Acil sağlık gereksinimi durumlarını öğretmek, bu gibi durumlarda nasıl hareket edileceğini öğretmek, 112 Acil çağrı merkezinin gereksiz aranmasının ne tür sonuçlar doğurduğunu ve bu gibi hareketlerden kaçınılması gerektiğini öğretmek.

Trafikte seyreden ambulansın acil durumlarda zamanın ne kadar önemli olduğunu öğretmek ve ambulansa yol verme konusunda hassasiyet geliştirmek.